Find Your Next Favorite Book
Save up to $6
The Luminaries

2013 Man Booker Prize for Fiction

Man Booker Prize for Fiction! This esteemed book award is given to the finest book of fiction of the year and in 2013 The Luminaries by Eleanor Catton takes the prize. Taking place in the 1866 New Zealand goldfields, Walter Moody arrives with high hopes for riches but soon finds himself entrenched in a mysterious string of unsolved crmies consuming the small town. This novel is both a gripping mystery and ghost story but most importantly a wonderful piece of historical fiction.

BROWSE AWARD-WINNING BOOK LISTS

Caldecott Medal | Man Booker Prize | National Book Awards | National Book Critics Circle Awards | Newbery Medal | Nobel Prize | PEN/Faulkner Award | Pulitzer Prize

Man Booker Prize for Fiction Winners

2013

The Luminaries by Eleanor Catton

The Luminaries, by Eleanor Catton

A Tale for the Time Being, by Ruth Ozeki

Harvest, by Jim Crace

The Lowland, by Jhumpa Lahiri

The Testament of Mary, by Colm Toibin

We Need New Names, by Noviolet Bulawayo

2012

Bring Up the Bodies

Bring Up the Bodies, by Hilary Mantel (winner)

Swimming Home (And Other Stories), by Deborah Levy

The Lighthouse, by Alison Moore

Umbrella , by Will Self

Narcopolis, by Jeet Thayil

The Garden of Evening Mists, by Tan Twan Eng

2011

The Sense of an Ending, by Julian Barnes

The Sense of an Ending, by Julian Barnes (winner)

Jamrach's Menagerie, by Carol Birch

The Sisters Brothers, by Patrick deWitte

Half Blood Blues , by Esi Edugyan

Pigeon English, by Stephen Kelman

Snowdrops, by A.D. Miller

2010

The Finkler Question, by Howard Jacobson

The Finkler Question, by Howard Jacobson (winner)

Parrot and Olivier in America, by Peter Carey

Room, by Emma Donoghue

In a Strange Room , by Damon Galgut

The Long Song, by Andrea Levy

C, by Tom McCarthy

2009

Wolf Hall, by Hilary Mantel

Wolf Hall , by Hilary Mantel (winner)

The Children's Book, by A S Byatt

Summertime, by J M Coetzee

The Quickening Maze , by Adam Foulds

The Glass Room, by Simon Mawer

The Little Stranger, by Sarah Waters

2008

The White Tiger, by Aravind Adiga

The White Tiger , by Aravind Adiga (winner)

The Secret Scripture , by Sebastian Barry

Sea of Poppies , by Amitav Ghosh

The Clothes on Their Backs , by Linda Grant

The Northern Clemency , by Philip Hensher

A Fraction of the Whole , by Steve Toltz

2007

The Gathering, by Anne Enright

The Gathering , by Anne Enright (winner)

Darkmans , by Nicola Barker

The Reluctant Fundamentalist , by Mohsin Hamid

Mister Pip , by Lloyd Jones

On Chesil Beach , by Ian McEwan

Animal's People , by Indra Sinha

2006

The Inheritance of Loss, by Kiran Desai

The Inheritance of Loss , by Kiran Desai (winner)

The Secret River , by Kate Grenville

Carry Me Down , by M.J. Hyland

In the Country of Men , by Hisham Matar

Mother's Milk , by Edward St. Aubyn

The Night Watch , by Sarah Waters

2005

The Sea, by John Banville

The Sea , by John Banville (winner)

Arthur & George , by Julian Barnes

A Long Long Way , by Sebastian Barry

Never Let Me Go , by Kazuo Ishiguro

The Accidental , by Ali Smith

On Beauty , by Zadie Smith

2004

The Line of Beauty by Alan Hollinghurst

The Line of Beauty , by Alan Hollinghurst (winner)

The Master , by Colm Tóibín

Cloud Atlas , by David Mitchell

Bitter Fruit , by Achmat Dangor

The Electric Michelangelo , by Sarah Hall

I'll Go to Bed at Noon , by Gerard Woodward

2003

Vernon God Little, by DBC Pierre

Vernon God Little , by DBC Pierre (Winner)

Brick Lane , by Monica Ali

Oryx and Crake , by Margaret Atwood

Notes on a Scandal , by Zoë Heller

Astonishing Splashes of Colour , by Clare Morrall

The Good Doctor , by Damon Galgut

2002

The Life Of Pi, by Yann Martel

The Life Of Pi , by Yann Martel (Winner)

Family Matters , by Rohinton Mistry

Unless , by Carol Shields

The Story of Lucy Gault , by William Trevor

Fingersmith , by Sarah Waters

Dirt Music , by Tim Winton

2001

True History of the Kelly Gang, by Peter Carey

True History of the Kelly Gang , by Peter Carey (Winner)

Atonement , by Ian McEwan

Oxygen , by Andrew Miller

Number 9 Dream , by David Mitchell

The Dark Room , by Rachel Seiffert

Hotel World , by Ali Smith

2000

The Blind Assassin, by Margaret Atwood

The Blind Assassin , by Margaret Atwood (Winner)

The Hiding Place , by Trezza Azzopardi

The Keepers of Truth , by Michael Collins

When We Were Orphans , by Kazuo Ishiguro

English Passengers , by Matthew Kneale

The Deposition of Father McGreevy , by Brian O'Doherty

1999

Disgrace, by J. M. Coetzee

Disgrace , by J. M. Coetzee (Winner)

Fasting, Feasting , by Anita Desai

Headlong , by Michael Frayn

Our Fathers , by Andrew O'Hagan

The Map of Love , by Ahdaf Soueif

The Blackwater Lightship , by Colm Toibin

1998

Amsterdam, by Ian McEwan

Amsterdam , by Ian McEwan (Winner)

Master Georgie , by Beryl Bainbridge

England, England , by Julian Barnes

The Industry of Souls , by Martin Booth

Breakfast on Pluto , by Patrick McCabe

The Restraint of Beasts , by Magnus Mills

1997

The God of Small Things, by Arundhati Roy

The God of Small Things , by Arundhati Roy (Winner)

The Essence of the Thing , by Madeleine St. John

Grace Notes , by Bernard MacLaverty

The Underground Man , by Mick Jackson

Europa , by Tim Parks

Quarantine , by Jim Crace

1996

Last Orders, by Graham Swift

Last Orders , by Graham Swift (Winner)

Every Man for Himself , by Beryl Bainbridge

Alias Grace , by Margaret Atwood

Reading in the Dark , by Seamus Deane

A Fine Balance , by Rohinton Mistry

The Orchard on Fire , by Shena Mackay

1995

The Ghost Road, by Pat Barker

The Ghost Road , by Pat Barker (Winner)

In Every Face I Meet , by Justin Cartwright

The Moor's Last Sigh , by Salman Rushdie

Morality Play , by Barry Unsworth

The Riders , by Tim Winton

1994

How Late It Was, How Late, by James Kelman

How Late It Was, How Late , by James Kelman (Winner)

Beside the Ocean of Time , by George MacKay Brown

Reef , by Romesh Gunesekera

Paradise , by Abdulrazak Gurnah

The Folding Star , by Alan Hollinghurst

Knowledge of Angels , by Jill Paton Walsh

1993

Paddy Clark Ha Ha Ha, by Roddy Doyle

Paddy Clark Ha Ha Ha , by Roddy Doyle (Winner)

Scar Tissue , by Michael Ignatieff

Under the Frog by Tibor Fischer

Remembering Babylon , by David Malouf

Crossing the River by Caryl Phillips

The Stone Diaries , by Carol Shields

1992

The English Patient, by Michael Ondaatje

The English Patient , by Michael Ondaatje (Co-winner)

Sacred Hunger , by Barry Unsworth (Co-winner)

Serenity House , by Christopher Hope

The Butcher Boy , by Patrick McCabe

Black Dogs , by Ian McEwan

Daughters of the House , by Michele Roberts

1991

The Famished Road, by Ben Okri

The Famished Road , by Ben Okri (Winner)

Time's Arrow , by Martin Amis

The Van , by Roddy Doyle

Such a Long Journey , by Rohinton Mistry

The Redundancy of Courage , by Timothy Mo

Reading Turgenev (from Two Lives) , by William Trevor

1990

Possession, by A. S. Byatt

Possession , by A. S. Byatt (Winner)

An Awfully Big Adventure , by Beryl Bainbridge

The Gate of Angels , by Penelope Fitzgerald

Amongst Women , by John McGahern

Lies of Silence , by Brian Moore

Solomon Gursky was Here , by Mordecai Richler

1989

The Remains of the Day, by Kazuo Ishiguro

The Remains of the Day , by Kazuo Ishiguro (Winner)

Cat's Eye , by Margaret Atwood

The Book of Evidence , by John Banville

Jigsaw - an Unsentimental Education , by Sybille Bedford

A Disaffection , by James Kelman

Restoration , by Rose Tremain

1988

Oscar and Lucinda, by Peter Carey

Oscar and Lucinda , by Peter Carey (Winner)

Utz , by Bruce Chatwin

The Beginning of Spring , by Penelope Fitzgerald

Nice Work , by David Lodge

The Satanic Verses , by Salman Rushdie

The Lost Father , by Marina Warner

1987

Moon Tiger, by Penelope Lively

Moon Tiger , by Penelope Lively (Winner)

Anthills of the Savannah , by Chinua Achebe

Chatterton , by Peter Ackroyd

Circles of Deceit , by Nina Bawden

The Colour of Blood , by Brian Moore

The Book and the Brotherhood , by Iris Murdoch

1986

The Old Devils, by Kingsley Amis

The Old Devils , by Kingsley Amis (Winner)

The Handmaid's Tale , by Margaret Atwood

Gabriel's Lament , by Paul Bailey

What's Bred in the Bone , by Robertson Davies

An Artist of the Floating World , by Kazuo Ishiguro

An Insular Possession , by Timothy Mo

1985

The Bone People, by Keri Hulme

The Bone People , by Keri Hulme (Winner)

Illywhacker , by Peter Carey

The Battle of Pollocks Crossing , by J. L. Carr

The Good Terrorist , by Doris Lessing

Last Letters from Hav , by Jan Morris

The Good Apprentice , by Iris Murdoch

1984

Hotel du Lac, by Anita Brookner

Hotel du Lac , by Anita Brookner (Winner)

Empire of the Sun , by J. G. Ballard

Flaubert's Parrot , by Julian Barnes

In Custody , by Anita Desai

According to Mark , by Penelope Lively

Small World , by David Lodge

1983

Life and Times of Michael K., by J. M. Coetzee

Life and Times of Michael K. , by J. M. Coetzee (Winner)

Rates of Exchange , by Malcolm Bradbury

Flying to Nowhere , by John Fuller

The Illusionist , by Anita Mason

Shame , by Salman Rushdie

Small World , by Graham Swift

1982

Schindler's List, by Thomas Keneally

Schindler's List , by Thomas Keneally (Winner)

Silence Among the Weapons , by John Arden

An Ice-Cream War , by William Boyd

Constance or Solitary Practices , by Lawrence Durrell

The 27th Kingdom , by Alice Thomas Ellis

Sour Sweet , by Timothy Mo

1981

Midnight's Children, by Salman Rushdie

Midnight's Children , by Salman Rushdie (Winner)

Good Behaviour , by Molly Keane

The Sirian Experiments , by Doris Lessing

The Comfort of Strangers , by Ian McEwan

Rhine Journey , by Anne Schlee

Loitering with Intent , by Muriel Spark

The White Hotel , by D.M. Thomas

1980

Rites of Passage, by William Golding

Rites of Passage , by William Golding (Winner)

Earthly Powers , by Anthony Burgess

A Month in the Country , by J.L. Carr

Clear Light of Day , by Anita Desai

The Beggar Maid , by Alice Munro

No Country for Young Men , by Julia O'Faolain

Pascali's Island , by Barry Unsworth

1979

Offshore, by Penelope Fitzgerald

Offshore , by Penelope Fitzgerald (Winner)

Confederates , by Thomas Keneally

A Bend in the River , by V.S. Naipaul

Joseph , by Julian Rathbone

Praxis , by Fay Weldon

1978

The Sea, The Sea, by Iris Murdoch

The Sea, The Sea , by Iris Murdoch (Winner)

Jake's Thing , by Kingsley Amis

Rumours of Rain , by Andre Brink

The Bookshop , by Penelope Fitzgerald

God on the Rocks , by Jane Gardam

A Five-Year Sentence , by Bernice Rubens

1977

Staying On, by Paul Scott

Staying On , by Paul Scott (Winner)

Peter Smart's Confessions , by Paul Bailey

Great Granny Webster , by Caroline Blackwood

Shadows on Our Skin , by Jennifer Johnston

The Road to Lichfield , by Penelope Lively

Quartet in Autumn , by Barbara Pym

1976

Saville , by David Storey (Winner)

An Instant in the Wind , by Andre Brink

Rising , by R.C. Hutchinson

The Doctor's Wife , by Brian Moore

King Fisher Lives , by Julian Rathbone

The Children of Dynmouth , by William Trevor

1975

Heat and Dust, by Ruth Prawer Jhabvala

Heat and Dust , by Ruth Prawer Jhabvala (Winner)

Gossip from the Forest , by Thomas Keneally

1974

The Conservationist, by Nadine Gordimer

The Conservationist , by Nadine Gordimer (Co-winner)

Holiday , by Stanley Middleton (Co-winner)

Ending Up , by Kingsley Amis

The Bottle Factory Outing , by Beryl Bainbridge

In Their Wisdom , by C.P. Snow

1973

The Siege of Krishnapur, by J.G. Farrell

The Siege of Krishnapur , by J.G. Farrell (Winner)

The Dressmaker , by Beryl Bainridge

The Green Equinox , by Elizabeth Mavor

The Black Prince , by Iris Murdoch

1972

G, by John Berger

G , by John Berger (Winner)

Bird of Night , by Susan Hill

The Chant of Jimmie Blacksmith , by Thomas Keneally

Pasmore , by David Storey

1971

In a Free State, by V.S. Naipaul

In a Free State , by V.S. Naipaul (Winner)

The Big Chapel , by Thomas Kilroy

Briefing for a Descent into Hell , by Doris Lessing

St. Urban's Horseman , by Mordecai Richler

Goshawk Squadron , by Derek Robinson

Mrs Palfrey at the Clairmont , by Elizabeth Taylor

1970

The Elected Member, by Bernice Rubens

The Elected Member , by Bernice Rubens (Winner)

John Brown's Body , by A.L. Barker

Eva Trout , by Elizabeth Bowen

Bruno's Dream , by Iris Murdoch

Mrs. Eckdorf in O'Neill's Hotel , by William Trevor

The Conjunction , by T. Wheeler

1969

Something to Answer For , by P. H. Newby (Winner)

Figures in a Landscape , by Barry England

The Impossible Object , by Nicholas Mosley

The Nice and the Good , by Iris Murdoch

The Public Image , by Muriel Spark

From Scenes Like These , by G.M. Williams

Get $300 in coupons and other goodies. Sign up for newsletter No, thank you.

You're signed up (and we you). Watch for our Welcome e-mail and your first coupon. Thanks!